top of page

Mózg i uszy są równymi partnerami

Miałam przyjemność wysłuchać interesującego wykładu ,,Funkcje Poznawcze 2.0: Mózg i uszy są równymi partnerami”

Czego dotyczył? Tego, jak ubytek słuchu jest powiązany ze zdrowiem poznawczym w takich aspektach, jak krótkoterminowe korzyści pomocy słuchowej dla funkcji poznawczych. Omówione zostały najnowsze wyniki badań (np. badanie ACHIEVE) i wsparcie słuchowe dla dobrego samopoczucia. 

Przedstawione badania miały miejsce w Australii i USA. Nie zmienia to jednak faktu, że bez względu na lokalizację, problemy ze słuchem i brak interwencji słuchowej wpływają nie tylko na pogorszenie rozumienie mowy w szumie, ale sprawiają, że niektóre osoby wycofują się z życia towarzyskiego, chorują na depresję, a proces neurodegeneracyjny mózgu postępuje szybciej niż u ludzi korzystających z aparatów słuchowych. Brak dźwięków, to brak stymulacji neuroprzekaźników.

Za granicą prowadzone są interesujące badania psychologiczne i socjologiczne, które skupiają się nie tyle na jednostce, co na pozytywnych efektach życia w grupie społecznej.

Ich wyniki potwierdzają, że osoby, które przeszły na emeryturę, ale są cały czas aktywne społecznie żyją dłużej od osób, które wycofują się z życia.
10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page