top of page

Aparaty a implanty słuchowe


,,Nie chcę aparatów słuchowych, wolę implant”, to od czasu do czasu, można usłyszeć w gabinetach protezowania słuchu. Rzeczą oczywistą jest, że każdy szuka dla siebie rozwiązań najlepszych, optymalnych. Warto jednak zdać się na szczegółową diagnostykę i opinie specjalistów, którzy przeprowadzą osoby zainteresowane przez gąszcz rozmaitych, nie zawsze sprawdzonych, informacji.

Kiedy aparat słuchowy, a kiedy implant?

Implanty przeznaczone są dla osób, które utraciły słuch z różnych przyczyn i w różnych momentach życia, u których aparat słuchowy nie daje oczekiwanych efektów.

Implanty słuchu przeznaczone są dla:

- osób z głębokim niedosłuchem odbiorczym, częściową lub całkowitą głuchotą,

- dzieci niesłyszących, zdiagnozowanych w badaniach przesiewowych słuchu.

W Polsce mamy dzisiaj kilkanaście ośrodków, które prowadzą kwalifikacje do wszczepienia implantów/u dzieci i dorosłych/.

Wśród rozwiązań znajdziemy:

* Implanty ślimakowe – zaawansowane technologicznie urządzenia, ale gdyby chcieć ubrać je w proste słowa, to implanty ślimakowe przeznaczone są dla osób z głębokim niedosłuchem odbiorczym, czyli w sytuacji kiedy ślimak w uchu wewnętrznym nie działa poprawnie.

*Implanty kostne Baha - sygnał przekazywany jest drogą kostną,bezpośrednio do ślimaka. Pominięta jest uszkodzona lub nieprawidłowo funkcjonująca struktura przewodu słuchowego zewnętrznego lub ucha środkowego.

*Implanty ucha środkowego - zasada ich działania sprowadza się do mechanicznego wzmacniania drgań, nieefektywnego z różnych powodów, łańcucha kosteczek słuchowych ucha środkowego lub ich fragmentów.

*Implanty pniowe – stosowane przeważnie w przebiegu choroby nowotworowej. Stosowane u osób z obustronną głuchotą spowodowaną uszkodzeniem nerwów słuchowych.

Nowe rozwiązania technologiczne dają nowe możliwości, bo przecież chodzi o to, by słyszeć świat jak najwyraźniej, by swobodnie komunikować się z najbliższymi, ze znajomymi, czy z osobami w pracy.

O wyborze protezy słuchu zawsze decydują specjaliści, w oparciu o szczegółową diagnostykę/kliniczną, audiologiczną, psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną i inne/. Warto im zaufać.

Polecam Państwu linki, dzięki którym znajdzie jeszcze więcej szczegółowych informacji:12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page